Obec Lhota Rapotina leží na 16. stupni, 31 minutě východní délky a 48. stupni, 28 minutě severní šířky na území okresu Blansko. Její katastr měří 616 ha. Rozkládá se v údolích vytvořených erozní činností řeky Svitavy a potoka Bělá a na příkrých, zalesněných stráních, které lemují údolí a dávají jim krásný, romantický ráz. Nejvyšším místem katastru je kopec Strážka vysoký 539 m, nejnižší místo je při výtoku řeky Svitavy z katastru obce, kde je nadmořská výšky 296 m. Ústí potoka Bělá do Svitavy je ve výši 309 m.
V dobách, kdy se tvořila zemská kůra, byl náš katastr a kraj několikrát za sebou mořským dnem. V dobách, kdy zemská kůra byla velmi neklidná, vytvořila Brněnská vyvřelina, složená ze žulosyenitu (granititu), která zabíhá do katastru obce obloukem od Herousu (lom na kámen) po Strážku, nejvyšší kopec v okolí.Území obce se též dotýká Boskovická brázda, která je z pozdějšího období – karbonu.
Moře a mořské záplavy zanechaly v údolí mohutné vrstvy náplav. Po ústupu moře začala řeka Svitava formovat údolí a vytvořila několik stovek hektarů současné roviny, nížinu, na níž dnes stojí obec.
Osídlení pronikalo na území Lhoty Rapotiny ve XII. století, ale (vzhledem k hustému lesnímu porostu) nebylo časté a početné. V tomto století ze svobodných rodů a otroků vzniká vrstva poddaných sedláků a jejich podmanění se šlechtě – Boskovických pánů, jimž patřila půda a kteří ji propůjčovali k hospodaření sedlákům. Za posledních Přemyslovců osadníci platili vrchnosti desátky. V prvních letech nového osídlení byli však od plateb osvobozeni „lehotou“ (lhótou) a odtud vzniká název pro obec Lhota. Jméno Rapotina dostává obec buď podle zakladatele obce – Rapoty, nebo je tento dvouslovný název obce odvozen od Keltů.
První známý písemný doklad existence Lhoty Rapotiny je spojován s různými roky. Některé místopisné práce uvádějí data 1382, 1364 či 1365. Z toho první dvě nemají oporu v historických pramenech a jejich původ je neznámý. Poslední se odvolává na údaj o postoupení dvora ve Lhotě Vaňkem z Boskovic jistému Roetlinovi ze Lhoty. V některých materiálech je tento údaj zmiňován, ale s mylným datem 1364, kde je nabyvatel dvora uveden jako Bertlin. Ani tento údaj však nepředstavuje zřejmě vůbec první doklad existence Lhoty Rapotiny v písemných pramenech. Tím je nejspíše zmínka z roku 1349, zachycující převod věna Ješkem z Boskovic Kačně, vdově po jeho příbuzném Arklebovi. Zmíněné věno bylo zapsáni na Vanovicích, Sudicích a také jisté Lhotě. Přestože si nemůžeme být zcela jistí totožností této Lhoty a naší Lhotou Rapotinou, vzhledem k dalším majetkovým poměrům v regionu je totožnost obou více než pravděpodobná. Z prvního dokladu je zřejmé, že naše vesnice náležela k majetkům pánů z Boskovic erbu sedmizubého hřebene. Na jihu na ni navazovaly majetky, spravované z doubravického hradu, na západě, oddělené tokem řeky Svitavy, statky místní drobné šlechty, tvořené vesnicemi Oborou, Jabloňanami a Krhovem. Vladycké državy navazovaly na naši ves i na severu, stísněné mezi korytem Svitavy a Boskovicemi (Mladkov, Chrudichromy).Musíme si však říci, že středověké panství boskovického hradu nebylo natolik rozsáhlé a centralizované, jak je známe z pozdějších staletí. Sestávalo z několika skupin. První těsněji obklopovala vlastní Boskovice a zdejší hrad, druhá se nacházela v ploše Boskovická brázdy mezi Sudicemi a Vanovicemi, jak ostatně napovídá již zmíněný doklad z roku 1349. Lhota Rapotina náležela k první skupině, tvořené kromě naší vsi ještě Újezdem, Valchovem, Velenovem, Hrádkovem, Vratíkovem a několika dalšími vesničkami, dnes již zcela zaniklými, nacházejícími se v prostoru severně od města směrem k Vážanům a Sudicím.
Symbolem vladyků ze Lhoty Rapotiny bylo kuře na žlutém erbu, na jehož vrcholu byla rytířská přilba.
Zpracoval Miloš Borek
Ve Lhotě Rapotině 24.04.2003
Aktualizoval Michal Sedlák
Ve Lhotě Rapotině 22.02.2024
Lhota Rapotina 15
679 01 Skalice nad. Svitavou